Ogłoszenie

http://dodatki.net/ksiegi/g.php?user=luixza - To jest księga gości tego forum

#1 2008-06-15 17:34:20

Luixza

Administrator

3858269
Zarejestrowany: 2008-03-15
Posty: 36
Twój ulubiony zwierz:: Hipopotam
Mój zwierzak (moje zwierzaki) to:: Kot, świnka morska
WWW

Jak psy widzą, słyszą i czują

Poznanie kilku faktów związanych z psim postrzeganiem świata pomoże nam lepiej zrozumieć naszego pupila. Zajrzyjmy więc na krótko do świata psich zmysłów.

WĘCH
Odgrywa on u psów dominującą rolę. Podczas gdy człowiek poznaje świat głównie wzrokiem, pies robi to węchem. Nabłonek węchowy w nosie dorosłego człowieka ma wielkość około 3 cm2, podczas gdy w nosie przeciętnego psa zajmuje powierzchnię 130 cm2. Nabłonek ten ma także wiele więcej komórek węchowych niż to ma miejsce u człowieka. My mamy 5 milionów, jamnik około 125 milionów, foxterier 147 milionów a owczarek niemiecki 220 milionów. Mokry psi nos ułatwia rozpoznawanie i analizowanie molekuł z jakich składa się każdy zapach. Ta fascynująca wrażliwość psiego nosa jest skrzętnie wykorzystywana przez człowieka do wykrywania narkotyków czy tropienia.

SŁUCH
To drugi najsilniej rozwinięty psi zmysł. Uszy psa, poruszane przez 17 mięśni, potrafią ustawić się tak, aby wyłapać najdrobniejszy nawet szmer. Słuch psa rejestruje dźwięki o tak niskiej częstotliwości jak 16 Hz i tak wysokiej jak 50 000 Hz (dla porównania: skala słyszalności dla człowieka kończy się na 20 000 Hz). Zwierzaki te słyszą odgłosy oddalone o 80 metrów, podczas gdy człowiek zarejestruje je dopiero z odległości 20 metrów. Ta wrażliwość sprawia, że głośne dźwięki są bardzo nieprzyjemne dla psich uszu, a dłużej trwające mogą uszkodzić narząd słuchu. Warto o tym pamiętać.

WZROK
Wiele osób jest przekonanych, że psy są ślepe na kolory. Nie jest to prawda, choć faktycznie, podobnie jak koty, intensywność i zakres widzenia barw mają znacznie ograniczoną. Mają jedynie 10% receptorów wzrokowych człowieka. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Kalifornii pokazały, że np. w tęczy zamiast widzieć fiolet, błękit, zieleń, żółć, pomarańcz i czerwień - psy widzą ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty (wpadający w brąz) i bardzo ciemny szary. Tak więc podstawowymi kolorami w jakich psy widzą to żółty i niebieski, mają natomiast kłopot z czerwonym. Prawdopodobnie jest on przez nie widziany jako bardzo ciemny szary lub nawet czarny. Badania wykazały też, że przedmioty o barwach kontrastowych są dla nich bardziej widoczne. Psi wzrok jest jednak lepszy od naszego, jeśli chodzi o rozpoznawanie ruchu i widzenie w ciemności. Większość ras ma pole widzenia 250 stopni, co oznacza, że widzą także to, co jest za nimi. Pole wzroku człowieka wynosi tylko 180 stopni.

DOTYK
Szczególną rolę odgrywają włosy czuciowe, czyli wąsy umiejscowione nad oczami i pod dolną wargą. W ciemności umożliwiają one psu omijanie przedmiotów, a także określenie ich kształtu i faktury. Dlatego strzygąc psa nigdy nie należy przycinać mu wąsów.

SMAK
Zmysł smaku – podobnie jak u kota – nie odgrywa większej roli w psim postrzeganiu świata, niemniej jednak dostarcza psom pewnych wrażeń: psy bardzo lubią smak słodki a nie znoszą kwaśnego czy gorzkiego.

Warto pamiętać, ze psy nieco inaczej odbierają rzeczywistość niż my. Na tej podstawie na pewno łatwiej będzie nam porozumieć się z naszym czworonożnym przyjacielem.

źródło : www.twojezwierzaki.org


Elo,elo!  Wy też coś tu piszcie!!!


http://images31.fotosik.pl/19/a0dda445fa813aca.jpg

Offline

 
http://dodatki.net/ksiegi/g.php?user=luixza - To jest księga gości tego forum

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.roznezwierzaki.pun.pl