Zwierzaki

Forum o zwierzakach

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

http://dodatki.net/ksiegi/g.php?user=luixza - To jest księga gości tego forum

#1 2008-03-18 14:14:56

ola

Moderator

Zarejestrowany: 2008-03-18
Posty: 6
Twój ulubiony zwierz:: Kot

Ciekawostki o psach

O jamnikach

Wśród jamników wyróżnia się 3 odmiany: długowłose, szorstkowłose (ostrowłose), krótkowłose (gładkowłose).

Jamniki długowłose powstały w wyniku skrzyżowania jamnika krótkowłosego i cocker spaniela. Jamniki szorstkowłose to potomkowie terierów - uzyskano je ze skrzyżowania teriera z jamnikiem krótkowłosym. Jamnik krótkowłosy najprawdopodobniej pojawił się jako pierwszy. Ten ostatni, to najbardziej znany i typowy przedstawiciel tej rasy.

W każdej z wymienionych wyżej odmian jamników wyróżnia się jamniki: królicze, karłowate i ciężkie.

Pierwsze wzmianki o jamnikach pochodzą z IX wieku.

Inne nazwy jamnika to Dackel, Taks lub Dachshund.

Jamnik to także nazwa podłużnego magnetofonu i podłużnej, niewielkiej, damskiej torebki.

o bokserach

Początków tej rasy należy szukać w Bawarii (Niemcy) w czasach średniowiecznych. Krzyżowano tam różne rasy psów w celu wyhodowania psa, który nadawałby się zarówno do polowań, jak i do walk psów.

Jest to rasa bardzo popularna w Niemczech. W 1896 r. założono tam nawet Klub Przyjaciół Boksera (Klub der deutschen Boxerfreunde).

Bokserom rodowód przyznano w 1904 r.

Nazwa rasy pochodzi od nazwy innej rasy - bullbeisser lub od słowa "boxl", które stanowiło potoczną nazwę tej rasy.

Początkowo bokserów używano do naganiania dzików i niedźwiedzi.

o pekińczyku

Pekińczyki to psy należące do najstarszych ras na świecie. Przez wieki były one psami cesarskimi Mandżurów. Ponadto uznawano je za święte - psy-obrońcy Buddy. O pekińczyki bardzo dbano - pilnowano, aby zawsze były w dobrym humorze, odpowiednio wypielęgnowane i nakarmione. Najważniejszą rzeczą było zachowanie czystości rasy. Aż do 1860 r. pekińczyki żyły wyłącznie za murami Zakazanego Miasta w Pekinie. Po upadku Pekinu ocalałe psy tej rasy zostały wysłane do Anglii i powoli zaczęły zdobywać popularność na kontynencie europejskim.

Pekińczyk zawsze w mieszkaniu znajduje sobie takie miejsce, na którym siedzi jak na tronie - może to być np. oparcie kanapy, parapet.

Pekińczyk zawdzięcza nazwę swojej rasy stolicy Chin, miejscu, gdzie znajdowało się Zakazane Miasto (siedziba cesarzy) - Pekinowi.

Ostatnio edytowany przez ola (2008-03-18 16:55:07)


http://krolarlekin.com.pl/Piesk%20Luciano%20&%20Piesek%20miot%20K%20no3.jpg

Offline

 

#2 2008-03-19 21:34:11

sfincha

Moderator

Zarejestrowany: 2008-03-15
Posty: 12

Offline

 

#3 2008-03-29 14:08:43

ola

Moderator

Zarejestrowany: 2008-03-18
Posty: 6
Twój ulubiony zwierz:: Kot

Re: Ciekawostki o psach

Zdarza się, że pies saneczkuje, mimo że został odrobaczony, albo kuleje, choć prześwietlenie niczego nie wykazuje. Może zaniedbaliśmy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne?

Najczęstszą przyczyną zapalenia uszu u psów jest ich niedostateczna higiena. Jak często należy je czyścić? Nie ma reguły. Są psy, u których trzeba to robić raz na tydzień, u innych – raz na miesiąc. Wszystko zależy od szybkości wytwarzania woskowiny usznej. Szczególnie pieczołowicie trzeba dbać o uszy psów zwisłouchych.
Wygląd ucha sprawdzamy zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jeśli nie widzimy nic niepokojącego, wyrywamy martwe włosy rosnące po wewnętrznej stronie małżowiny, tuż u wejścia do zewnętrznego przewodu słuchowego. Po udrożnieniu wejścia usuwamy nadmiar woskowiny za pomocą szpatułki z wacikiem nasączonym specjalnym płynem do czyszczenia uszu, który można kupić w sklepach zoologicznych (kosztuje od 7 do 15 zł). Można też użyć bezzapachowej i bezbarwnikowej oliwki dla niemowląt.
Zabieg czyszczenia uszu wymaga cierpliwości zarówno od osoby, która go wykonuje, jak i od psa. Toteż robiąc to, uspokajajmy naszego podopiecznego, łagodnie do niego przemawiając.
Jeśli zauważymy obrzęk ucha, zaczerwienienie małżowiny usznej, ropną bądź brunatną wydzielinę o ostrym, nieprzyjemnym zapachu, a pies przekrzywia głowę i potrząsa nią – to znak, że doszło do zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego i bez wizyty u lekarza weterynarii się nie obejdzie.

PEDIKIUR
Częstotliwość obcinania pazurów zależy przede wszystkim od podłoża, po którym pies się porusza. Na twardych nawierzchniach, jak asfalt czy beton, pazury samoistnie się ścierają i zazwyczaj nie wymagają częstego przycinania. Nie dotyczy to jednak piątych pazurów przednich łap ani pazurów w tzw. wilczym palcu łap tylnych. Pozostawienie ich nieobciętych powoduje często nawet wrastanie w kończynę, a w konsekwencji – ból i kulawiznę.
W zasadzie każdy powinien posiąść umiejętność samodzielnego obcinania pazurów swojemu psu. Czasem jednak właściciele obawiają się zranić zwierzę. Jest to możliwe zwłaszcza przy ciemnych pazurach, bo przy jasnych dobrze widać, gdzie kończy się ukrwiona miazga paznokcia, i wówczas można bezpiecznie przyciąć pazur dwa milimetry od tejże, różowo zabarwionej żywej części.
Pazury obcina się specjalnymi obcinarkami – gilotynowymi psom małych i średnich ras, a kleszczowymi – dużych.
Podstawową zasadą postępowania w przypadku długich i zaniedbanych pazurów jest ich systematyczne obcinanie po 2-3 milimetry co 2-3 tygodnie.

CZYSTE ZATOKI
Zatoki okołoodbytowe znajdują się po bokach odbytu psa. Jeśli widoczne są w tych miejscach uwypuklenia, okolica odbytu jest zaczerwieniona i rozpulchniona, a pies wykazuje wzmożone zainteresowanie tą częścią ciała, to znak, że doszło do stanu zapalnego. Nierzadko objawia się on świądem całego ciała, zapaleniem skóry, a poprzez wylizywanie może dochodzić też do zapalenia migdałków, oczu, a nawet uszu. Zwierzęta z tą dolegliwością często saneczkują i trą pupą o sprzęty domowe. Właściciele odrobaczają je wówczas, podejrzewając pasożyty, tymczasem bezpośrednią przyczyną może być właśnie zapalenie zatok.
Jeśli podejrzewamy u swojego psa problem z zatokami, możemy sami spróbować wycisnąć ich zawartość. Potrzebny będzie nam jednak pomocnik, który przytrzyma psa. Jeśli nie mamy nikogo do pomocy, wstawmy psa do wanny.
Ze względów higienicznych przed przystąpieniem do wykonania zabiegu warto założyć jednorazowe rękawiczki lateksowe. Następnie jedną ręką podnieśmy ogon psa. Trzymając w drugiej ręce papierowy ręcznik, środkowym palcem i kciukiem ściśnijmy odbyt po obu stronach. Nie róbmy jednak tego na siłę, czasem zawartość zatok jest bardzo twarda i można wówczas uszkodzić ich strukturę. Lepiej wtedy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Przy zaawansowanych zmianach konieczna jest nawet interwencja chirurgiczna.
Przyczyną schorzenia jest najczęściej uboga w błonnik dieta, osłabienie perystaltyki jelit, osłabienie pracy mięśni tłoczni brzusznej na skutek otyłości lub skłonności osobniczych.


http://krolarlekin.com.pl/Piesk%20Luciano%20&%20Piesek%20miot%20K%20no3.jpg

Offline

 
http://dodatki.net/ksiegi/g.php?user=luixza - To jest księga gości tego forum

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Numer telefonu